wtorek, 24 września 2013

czy o takim



wykorzystaniu swojej budowli myśleli budowniczowie tego kościoła w Maastricht?!



6 komentarzy:

  1. odwieczna walka dobra ze złem...0:1 dla zła

    OdpowiedzUsuń
  2. nie wiem czy w kategoriach zła i dobra. Bardziej bym się zastanawiał nad sensem takich zachowań. Bardzo mi się nie podoba, że np. z Hagia Sofia, chrześcijańskiej świątyni zrobiono meczet, czy z łemkowskiej cerkwi kościół katolicki! Źle się czuję we wnętrzach, których charakter sam w sobie określony, zaskakuje mnie innym wykorzystaniem. Nie powinno się nigdy robić bałaganu intelektualnego mieszając symbole i znaczenia!

    OdpowiedzUsuń
  3. w Irlandii w porzuconych kościołach powstają puby i restauracje. Ech

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. niestety, ruscy robili magazyny, często na chemikalia, kina itd, na zachodzie teraz restauracje czy księgarnie. Ludzie nie szanują swojego dziedzictwa! Pewnie skończy się dla niech źle.
      A i jeszcze jedno. Ciekawe jak się skończy żywot współczesnych świątyń, czyli ogromnych sklepów, gdzie wierni oddają hołd swojemu bożkowi -mamonie?

      Usuń
    2. Wszystko się zgadza, ale to KK porzuca swoje świątynie, one niszczeją, więc oddaje się je tym, którzy potrafia o nie zadbać, księża wynosząc serce wiary z kościoła pozstawiają budynek martwym, budynek pozbawiony wszelkich atryburów... Myślę, że problem jest złożony. Rozmawiałam ze znajomym dominikaninem, który opowiadał mi, że w parafii wybudowano nowoczesny kościół, a stary porzucono, ktoś go wziął za bezcen, państwo traktuje budynek jak zabytek, a ludzie świeccy mają swoje pomysły na wykorzytanie takich miejsc. W jednym małym kościółku widziałam dom kultury. Dla ateistów kościół nie jest dziedzictwem, jest budynkiem, zabytkiem.

      Usuń
    3. W Polsce kościół jest własnością parafii nie KK.
      Jeśli coś sie dzieje złego z społecznościa parafialną to KK nie ma w plecy!

      Usuń